Szolgáltatások

FOGMEGTARTÓ KEZELÉSEK

TÖMÉSEK

Fogtömése ma már gyakorlatilag mindenkinek van.
A fogszuvasodást esztétikus tömésekkel szüntetem meg. Napjainkban a tömőanyagok rendkívüli fejlődésén mentek keresztül, ezért esztétikus jól rögzülő, nagy teherbíró képességű tömőanyagok birtokában szép és igényes töméseket készítek. A fogszínű tömések modern kompozit anyagokból állnak. Környezetükhöz tökéletesen alkalmazkodnak, hisz többféle színben készülnek. A tömések rendkívül időállóak, mivel a tömőanyag és a fog anyaga kémiailag összeköt.

GYÖKÉRKEZELÉS

Gyökérkezelésre akkor van szükség, ha a fog belsejében erős fájdalommal járó gyulladás alakult ki, vagy már magától elhalt a fog.
A leggyakrabban akkor gyullad be a fog, ha olyan mély a szuvasodás, hogy a gyökércsatorna is befertőződik. Ilyen esetben hidegérzékenységet jelezve begyullad, vagy elhal a fog, fájdalom és meleg érzékenység maradhat vissza.  A gyökérkezelés esetenként nem látható előre. A használt modern technológiáknak köszönhetően, ma már jó eséllyel évekig a kezelés után is megmaradhatnak a gyökérkezelt fogak. A beavatkozás teljesen fájdalommentes, hiszen helyi érzéstelenítéssel történik. A kezelés során a fogbélüreg tartalmát, a gyulladás kapcsán felszaporodott baktériumokat és a szöveti bomlástermékeket a gyökércsatornából eltávolítjuk.  A visszamaradt üres gyökércsatornát lehetőség szerint szabályos formára alakítjuk és különböző kémiai anyagok segítségével fertőtlenítjük, majd betömjük. Ez általában több alkalmas folyamat.

RÖGZÍTETT FOGPÓTLÁSOK

INLAY és ONLAY

Ha sokáig halogatjuk a szuvas fog ellátását, a károsodás tovább terjed, és egyre nagyobb részét érinti a fognak. A nagyobb mennyiségű szuvas foganyag eltávolítása után sok esetben hagyományos töméssel már nem lehet hosszantartó eredményt elérni, ezért lenyomat alapján a fogtechnikus ún. betéteket készít a szuvas rész pótlására, melyet a rendelőben ragasztunk be. Anyagösszetételüknek köszönhetően rendkívül tartósak.

KERÁMIA HÉJ

A fogorvos a fog külső zománc rétegéből egy vékony réteget csiszol le, ahová a fogtechnikus által készített porcelán héj kerül felragasztásra. Alkalmazására akkor kerül sor, mikor nem megfelelő a saját fogszín, a saját fog alakja vagy helyzete.

KORONÁK

Koronának azt a felépítményt nevezzük, mely egyetlen fog beborítására készül, elsősorban védelmi célból, valamint növelve az esetlegesen sérült fog esztétikáját. Ideális megoldás abban az esetben, ha a fog eltört, szuvasodás következtében nagyobb foganyag veszteség történt, vagy nagy fogtömés cseréje szükséges. A megfelelő előkészítés után (csiszolás) speciális ragasztóanyaggal a koronacsonkra ragasztjuk a koronát, mely színében megegyezik az eredeti vagy szomszédos fogakéval.

  • Fémkerámia korona
    A fémkerámia korona a leggyakrabban alkalmazott fogpótlás típus. Ez főként annak köszönhető, hogy kevésbé költséges megoldást jelent, mint a teljes kerámia koronák. Ez egy vékony fémvázra égetett kerámia fogpótlás, melyből csak az esztétikus leplező anyag látszik, ami teljesen befedi a fémet. Előnye, hogy igen tartós, ám esztétika tekintetében elmarad a teljes kerámia és a cirkon koronától. A legmegfelelőbb leplező szín kiválasztásával sem mindig képes teljesen élethű utánzatot adni az eredeti fogakhoz képest.
  • Cirkon kerámia korona
    A cirkónium-dioxid alapanyag esztétikáját tekintve tökéletesen élethű fogpótlás készíthető belőle, számítógéppel vezérelt technológiával készül. Színe alapvetően fehér, és pontosan annyira áttetsző, mint a természetes fog. Ebből adódóan tökéletes fogpótlás megoldást jelent az esztétikai fogászatban.
  • Teljes kerámia korona
    Ez a fogpótlás a legmagasabb esztétikai elvárásoknak is megfelel. Nagyon hasonló az eredeti foghoz, valamint fémallergiában szenvedő páciensek esetében is alkalmazható.

HIDAK

Amikor több egymás melletti foghiány lép fel valakinél, akkor a híd fogpótlás a leggyakoribb megoldás számára.
A legtöbb esetben a híd a foghiányt határoló fogakon kerül rögzítésre, ez nyújtja a megfelelő alátámasztást. Ennek meg van az a hátránya, hogy a foghiány melletti fogakat le kell csiszolni ahhoz, hogy pillérként használhatóak legyenek a fogpótlás számára.
A hidak, a koronákhoz hasonlóan, több alapanyagból készülhetnek, valamint rögzítési módjuk is különböző lehet.

  • Fémkerámia híd
    Hidak tekintetében a fémkerámia híd a leginkább elterjedt megoldás, mert erős és tartós felépítmény. Egy nagy teherbírású fémvázzal rendelkezik, mely speciális ötvözetből készül. Erre kerül  ráégetésre a fémet elfedő, a fogkörnyezettel megegyező színű kerámia borítás.
  • Cirkon kerámia híd
    A cirkon híd olyan felépítmény, mely áttetszőségéből adódóan teljesen élethű fogpótlás. A gipszminta digitalizálása után, számítógépen kerül tervezésre a hídváz. Egy speciális marógép egy tömbből marja ki a vázat. Erre a porcelán leplezés kézi mintázással kerül rá, egyénre szabottan.

KIVEHETŐ FOGPÓTLÁSOK

A kivehető fogpótlás lehet teljes vagy részleges, és a rögzítés módjában is különbözőek lehetnek. Általában a megmaradt fogak száma és elhelyezkedése határozza meg, hogy melyik megoldás lesz a legideálisabb a páciens számára.

Teljes kivehető fogpótlások
Teljes foghiány esetén teljes kivehető fogpótlás – ismert nevén protézis – válik szükségessé.

Részleges kivehető fogpótlások
Amikor a meglévő fogak száma és elhelyezkedése nem elegendő rögzített fogpótlás készítésére, akkor a részleges kivehető fogpótlás nyújt megoldást. Színvonalas megoldás a patenttal elhorgonyzott megoldás is. Ilyen esetben a meglévő fogakra korona kerül és a patent egyik fele ezeken a koronákon van rögzítve, a patent ellendarabja a kivehető fogpótláson található, ezek révén lehet rögzíteni vagy eltávolítani azt.
Ez az apró finommechanikai rögzítő úgy van elhelyezve a fogsor alatt, hogy az egyáltalán nem látszik, így a kivehető fogpótlás stabil, esztétikus és jól használható a páciens számára.

FOGKŐELTÁVOLÍTÁS (DEPURÁLÁS)

Étkezések után a fogakra lerakódik egy vékony plakkréteg (lepedék), mely a nyálban feloldott étel egy része. A lerakódott plakkban a baktériumok elszaporodnak. A plakk idővel egyre keményebbé válik, ez a fogkő.
A fogkő fogkefével már nem távolítható el, egyre nagyobb és kiterjedtebb lesz. Ennek következtében a fogíny visszahúzódik, a csont elkezd pusztulni.
A fogkő ott képződik, ahol sok nyál található, a felső  hátsó fogak külső oldalán, illetve az alsó metsző fogak belső felszínén.
Rendelőnkben ultrahangos fogkő eltávolítást végzünk professzionális polírozással, mely fájdalommentes beavatkozás.
Az ultrahangos fogkőeltávolítás során az ultrahang rezgése pattintja le a fogkövet a fog felszínéről oly módon, hogy a fog nem sérül. A fogkőeltávolítás után polírozás következik egy szemcsés pasztával, így lesznek a fogak teljesen megtisztítva, valamint a fogkőeltávolítás eredményessége így lesz hosszan tartó. A fogak simára polírozott felületén kevésbé tudnak letapadni a szennyeződések és a lerakódások.

FOGFEHÉRÍTÉS

Belső fogfehérítés vagy gyökérkezelt fogak fehérítési módszere:
Angol elnevezése „walking bleach” mivel az elhalt fog belsejébe teszem a fehérítő anyagot, a szájüregtől elzárva. Ezt a zselét 3-5 naponta cserélem, a kívánt szín eléréséig.

Otthoni fogfehérítés
a rendelőben kezdődik, ugyanis egy gondos fogászati állapotfelmérés, fogkőeltávolítás/polírozás előzi meg, hiszen szuvas fogak és gyulladt íny esetében nem alkalmazható.
A fehérítő gélt egy speciális sínbe kell tölteni és éjszaka kell használni alvás közben. A reggeli fogmosással mind a fogait, mind a fogfehérítő sínt tisztítani kell. A kezelés ajánlott időtartama 3-7 nap. Utána legalább 3 napig ne fogyasszon fogat színező ételeket.
A fogfehérítés eredménye akár évekig is tarthat. Tartóssága nem a módszertől függ, hanem az életmódtól. Félévente megismételhető a kezelés.

Rendelői fogfehérítés:
Rendelői fogfehérítést megelőzi egy ultrahangos fogkőeltávolítás/polírozással.
A nagy koncentrációjú oxidálószer (hidrogén – peroxid  35-37%) az ínnyel, nyelvvel, ajakkal, nyálkahártyával érintkezve károsíthatják azokat, ezért a fehérítő kezelés minden esetben izolálásban történik. Ezt követően felvisszük a fog külső felszínére a fehérítő gélt, majd kék fényt kibocsátó polimerizációs lámpával világítjuk meg kb. 20 percig, ezáltal fokozódik a fehérítő hatás.  A megvilágítást követően eltávolítjuk a zselét a fogfelszínről, lemossuk és megszárítjuk fogait. Ha nem megfelelő az eredmény, akkor megismételjük (maximum még kétszer), amíg el nem érjük a kívánt fogszínt.
Néhány esetben fogai fokozott hőérzékenységét tapasztalhatja a fehérítés alatt, ez azonban csak átmeneti jelenség. Ez a hőérzékenység a kezelés befejezése után néhány napon belül megszűnik.

Az Identix Fogászat a fogak esztétikájának és funkciójának helyreállítása iránt érzett szenvedély és a magas minőségű fogászati szolgáltatás iránt érzett vágy gyümölcse, a magabiztosan mosolygó páciensek érdekében.

 

Identix Fogászat

      +36 70 336 9555

  identixkft@gmail.com